Stříhat nebo nestříhat

Stříhat nebo nestříhat jako otázka evidence-based péče v porodnictví

 

book 2166587 640

 

Prof.Dr.Michel Stark

Episiotomie patří k porodnickému repertoáru po mnoho let, poprvé bylo o ní pojednáno v medicínském časopise na začátku 19.století.Prospěch a nutnost episiotomie je bohužel stále sporná.

Episiotomie a episiorraphie, ačkoli jsou považovány za jednoduchý a obyčejný postup, stojí za příčínou nejrůznějších komplikací:epidermální inkluzní cysty nebo poranění svěrače řitního, stejně jako bolest a utrpení ve fázi ihned po porodu, která  později pokračuje bolestivostí při pohlavním styku.

Je uváděno, že ženy, které rodí za pomoci privátních lékařů  mají 7x zvýšené riziko, že porodí  s episiotomií. V USA ženy s privátním pojištěním mají 62% šanci, že budou mít episiotomii při porodu ve srovnámí se ženami,které mají běžné sociální pojištění -  u této skupiny je to 43%(P<.001).
Episiotomie prováděna lékaři je významně častěji "štědrá "než episiotomie prováděná porodními asistentkami.

Očekávání od episiotomie nebylo plně uspokojující.Provedení episiotomie nesnížilo poškození perinea, ale zvýšilo riziko poporodních lacerací.Episiotomie není prevencí proti poškození svalů pánevního dna, ale naopak zvyšuje množství krevní ztráty po porodu, zhoršuje mobilitu matky po porodu a je příčinou bolesti a následné dyspareunie.

Narůstá souhlas, který byl publikován např.v nových průvodcích pro operativní vaginální porod společností gynekologů a porodníků v Kanadě, že rutinní episiotomie není potřebná u asistovaného fyziologického vaginálního porodu.

Z těchto důvodů během světového kongresu Perinatální medicíny ve Florencii v září 2007 nová evropská chirugická akademie (NESA)spustila Anti-Episiotomy kampaň.Tyto informace jsou rozdávány , aby se zvýšilo podvědomí ohledně iatropatogenního poškození žen a  snížení zbytečného trápení.

Znalosti fyziologie porodu a zkušenosti jak zacházet s hrází a provést skrze ni miminko během porodu jsou důležité podmínky jak asistovat porodnímu procesu a vyhnout se laceracím.Episiotomie by měla být provedena jenom, když je absolutně indikována  porodní asistentkou nebo lékařem.

Ne každý používá k šití hráze tří vrstvou techniku.Snížení dyspareunie bylo zaznamenáno, když bylo šití hráze prováděno ve dvou vrstvách.

Episiotomie  by měla být provedena kdykoli je potřebná, ale když je provedena, měla by být ošetřena nejméně traumatickou cestou.

Důležitý dodatek z vlastní praxe:

nejen matka potřebuje zdravé perineum před porodem i po něm jak je popsáno výše, neporušené perineum je  velmi důležité i pro zdraví miminka, které prochází pochvou, dochází k masáži hrudníčku dítěte, k vyplavení tekutin z dýchacích a lymfatických  cest  a děťátko se  může opřít o perineum hlavičkou nebo zadečkem!
Prevence a podpora zdravého perinea: cvičení svalů pánevního dna, jogové pozice,masáž esenciálními olejemi,zdravá výživa, pravidelné vyprazdňování, psychická podpora.

Zpracovala a volně přeložila:
Milena Dvořáková,BSc, RPA
Las Palmas 2010