Hormonální antikoncepce jako součást porodnické anamnezy

 

 

Užívání hormonální antikoncepce jako důležitá součást porodnické anamnezy

Hormonální antikoncepce je  na světě od roku 1960. O  jejich dlouhodobých účincích z hlediska porodu  a dlouhodobého zdraví ženy se příliš nehovoří. Vedlejších účinků  užívání HA, zvláště užívání HA od -náctin a dlouhodobě během života  je mnoho.

Hormonální antikoncepce  je lékem dnešního životního stylu, dle výrobců zlepšuje pleť,  reguluje množství chlupů,  ovlivňuje velikost prsou, postavu a samozřejmě zabraňuje neplánovanému početí dítěte.

Je lékem, který zaručuje stálé mládí, ale nehovoří se o tom, že je spouštěčem depresí, syndromu vyhoření, nezájmu o sex a cit ve vztahu a nedostatku sebekontroly v životě.

Pokud dívka začne užívat HA velmi brzy(okolo 15 let-18 let) naruší se a nevyvíjí se děloha, vazy děložní, hypothalamus, hypofýza a štítná žláza .Jaké další škody HA v organismu činí není nám úplně známo.

Při užívání HA dívka nedozraje, sahá po drogách(alkohol, kouření, psychofarmaka)převažují u ní jiné prioroty, nedokáže uvažovat v souvislostech,  je ovlivňována  medii a komerčním průmyslem( plastiky, botox, lifting).

Nejvíce škodlivým v obsahu hormonální antikoncepce je gestagen 3. generace, který nahrazuje progesteron, který nelze vyrobit farmaceuticky. 

Gestagen 3. generace však není přirozeným hormonem ženského těla, je to umělý hormon.Poškozuje  srdce, cévní systém a  celkové zdraví.Jeho používání  a přímé důsledky působí na každou ženu, i na nekuřačku. 

V Berlíně http://www.zeg-berlin.de/new_sites/publications.html začali zkoumat vliv dlouhodobého užívání HA na ženy a došli k závěru, že za řadu chorob u žen mohou právě gestageny a ne dříve uváděná genetika a životní styl(kouření).V Německu každá třetí žena kolem 40 let  nemá dělohu a s tím spojené další zdravotní problémy.

Jaké choroby tedy gestageny, obsažené v HA  způsobují?

  • Choroby srdeční a cévní(infarkty, embolie)
  • Deprese
  •  Migréna
  •  Nespavost
  •  Ostheoporoza-často vídaná u žen, dříve užívajících antikoncepci
  •  Snížení libida, frigidita
  •  Rakovina prsu

2009 WHO 

Dlohodobě užívaný gestagen zvyšuje Ca prsu

Vznikají nám nové choroby, nová organická poškození celých buněčných systémů, nové porodnické komplikace.

Jak to funguje či vlastně nefunguje, když užíváme HA?

Činnost ovarií se pravidelně střídá, produkují hormony- estrogen, androgen a progesteron.

V první části menstručního cyklu má tělo nižší teplotu, ve druhé části cyklu lehce stoupá.

V první části  menstruačního cyklu se vyplavují gonadotropiny přirozeným způsobem  jednou za hodinu ,ve druhé  části cyklu se vyplavují gonadotropiny  každé 3 hodiny, začíná působit progesteron. Hypofýza je stimulována gonadotropiny a vyplavuje hormony FSH a LH.FSH a LH stimuluje vývoj nového folikulu a aktivuje produkci estrogenu.LH produkuje hypofýza v 1.části cyklu a LH podporuje produkci progesteronu.Na konci cyklu stoupá hladina FSH a to podporuje stimulaci gonadotropinu každou hodinu.

Pokud uživáte HA tak  vyplavování gonadotropinů(releasing hormons) blokujete a také zakážete buńkám pracovat.Výsledkem jsou divné reakce buňek a  ataka mozku/attact brain/, zničená funkce hypofýzy, hypothalamu a štítné žlázy.

Pochopitelně nejzranitelnější období je puberta, kdy jsou orgány ve vývoji.Vyvíjí se a dozrává hypofýza a hypothalamus. V době puberty, dochází k rychlému dělení buněk(změna postavy, nárůst prsou), při užívání HA vzniká jiné buněčné dělení, nevíme přesně jaké.Dochází také ke změně jaterních buněk.Puberta končí kolem 18 roku, kdy dívka přestane růst, přestanou se vyvíjet kosti.

Pokud dívka užívá např.od 16 let HA  dochází k ovlivnění růstu kostry i pánve.Také děloha potřebuje svůj čas na zdravý vývoj.

Pokud má dívka na začátku cyklu nepravodelnost menstruace- potřebuje správné poučení na co se má připravit, jak může ovlivnit bolestivost, jak přijmout menstruaci jako takovou.

Ochraňte dívky od brzkého užívání HA a sexu, ale na druhou stranu je potřeba ji uvést do světa hormónů.

Vzdělávejte je, vysvětlujte, jak žít spokojený život. Není to ten prezentovaný navenek v TV a časopisech.Zdravý život je obyčejný, ale zato kvalitní.

Je dostatek důkazů proč, by neměly mladé dívky a ženy nebrat dlouhodobě hormonální antikoncepci.

Při následném otěhotnění, žena potřebuje mít zdravý mozek, dělohu, vazy a kosti tj.pánev. Vzhledem k vysvětlení  nahoře to nebude možné.Řada žen končí svá těhotenství s pomocí psychofarmak,  porod je ukončován císařským řezem či následnou  hysterectomií.

Všechny léky, které se berou dlouhodobě působí jako  jedy v organismu. Reaguje na ně matka i dítě.

Je součástí práce porodní asistentky ženy informovat o fenoménu užívání hormonální antikoncepce a jejich účinků na ženské tělo.