Caledonian university Glasgow

Jak jsem studovala vysokou školu v Glasgow

caledonian

V létě roku 2006 jsem dostala od Zuzany Štromerové nabídku.Nebyla to nabídka lecjaká, ale nabídka na studium na vysoké škole v zahraničí.A když v zahraničí, tak na univerzitě v Glasgow.

Nástavbové studium porodní asistentky se závěrečnou maturitou a diplomem, které bylo běžné v době, kdy já jsem studovala, mi sice bylo uznáno pro vykonávání mé profese zde v Čechách i ve všech zemích světa, ale přece jsem cítila, že tomu tak nemusí být napořád.
Váhala jsem, přeci jsem byla pár let ze školy pryč, studium bylo v angličtině, on-line.
Tudíž nutná znalost angličtiny slovem i písmem, hluboká znalost práce s počítačem byla dalším předpokladem.
Oslovilo mě, že toto studium bylo právě pro hotové porodní asistentky, ne pro začínající studentky. Tudíž návaznost a rozšíření stávajích znalostí na akademické půdě v cizině!!!
V Čechách, pokud jsem se dotazovala, jsem mohla studovat nějakou vysokou školu, tzv.pro titul – učila bych se znovu to, co jsem již jednou studovala nebo zcela jiný obor a to mě nelákalo.

Když mi bylo 19 let, hlásila jsem se po zdravotní škole na pedagogicko-psychologickou fakultu Univerzity Karlovy, ale z tehdejších politických náhledů jsem nebyla vhodna. Po revoluci jsem chtěla dále studovat, ale v mém oboru vysokoškolské studium neexistovalo.Čekala mě druhá šance a dostala jsem ji ve chvíli, kdy jsem to opravdu nečekala.

Času mnoho nebylo, vzala jsem to jako svou životní výzvu.
Rozhodla jsem se , že to teda zkusím.Bylo nutno projít přijímacím řízením, zaslat do školy všechny požadované dokumenty a čekat, zda budu přijata.Vyšlo to a já jsem v srpnu 2006 podepsala smlouvu na absolvování studia s Porodním domem + dva roky spolupráce.Ve smlouvě bylo, pokud odstoupím ze studia nebo ho nedokončím, zaplatím 100 000 Kč společnosti Porodní dům U Čápa.Porodní dům se naopak zavázal, že studium bude hrazeno z grantu,který obdržel.
Tak a teď to všechno ustát!!!
Dva roky mého života.Kapitola mého života.
Šla jsem do toho, netušila jsem co mě čeká.
Můj bonus:vždy jsem se ráda učila a poznávala nové věci, ráda jsem cestovala.

Začíná škola, říjen 2006
Jak se vlastně studuje?
Tak zněla má otázka Zuzaně, když nás obě vzaly.Nikdy jsem vysokou nestudovala ani v Čechách natož v cizině.
Odjely jsem společně do Glasgow, abychom se zaregistrovaly a zjistily,co nás ve studiu čeká a také se seznámily s naší paní profesorkou paní Elmou Paxton.

elma-paxton

S paní profesorkou Elmou Paxton Glasgow 2006

Splnila jsem přijímací řízení, následovalo zaregistrování ke studiu,zaplacení poplatků, matrikulace, výběr studijního modulu.Poplatky zaplatil Porodní dům u Čápa,ostatní záležitosti byly na mě,bylo však výhodné, že jsme si se Zuzkou pomáhaly, jak to šlo.Velmi mě také psychicky podporovala Jana Menčlová, která v té době byla také zaměstnána u Porodního domu a s kterou jsem mohla všechny novinky získané ve studiu testovat přímo v praxi a případně o nich informovat studující z jiných zemí na chatu nebo na blackboardu.Všechny znalosti se nám potvrdily jako velmi prospěšné.
Velmi si cením přátelství a podpory, kterou pro mě měla také Eliška Razáková,tenkrát ještě Šterclová,anděl Porodního domu a sekretářka v jedné osobě.
E- learnigový systém je výhodný pro zahraniční studenty především z hlediska dostupnosti, která umožňuje studovat doma u vlastního počítače. Efektivní studium na této universitě vyžadovalo výbornou znalost angličtiny a hlubokou znalost současné počítačové techniky.
Studijní program byl internacionální program, byl společný se studujícími z jiných zemí zůčastňujících se studia skrze medium Blackboard.Všichni studenti měli ukončené studium v oboru porodní asistence, ale vlastně rozmanité zkušenosti, které stimulovaly výměnu myšlenek a znalostí.Tento studijní program bere v úvahu předchozí studium a zkušenosti a jako bonus student získává top-titul.Jako takový program začíná v SHE/ECTS úrovně 3 do SCQF úrovně 9.Výsledky studia odrážejí tuto vyšší úroveň.
Čekalo mě vlastní studium, zkoušky a promoce.
Ve studiu byl kladen důraz na samostatnost studia, dobrou komunikaci s vedoucími modulu, na studentskou podporu a na maximální využívání současné počítačové techniky na všech možných úrovních.

První modul byl povinný:výzkum a statistika.
Přišel mi zpočátku jako velmi nezáživný, ale byl modulem velmi zásadním, protože dnešní postupy a standardy ve zdravotnických zařízeních se opírají o nejnovější výzkumy ,které prokazují nebo naopak neprokazují správnost medicínských postupů.Naučit se v těchto výzkumech orientovat umožňovalo můj další myšlenkový postup, zda činnosti, které dělám jsou v souladu s nejnovějšími výzkumy a najít si co vlastně vědci na celém světě vypátrali v mém oboru a o co se mohu opřít.Hodně v oboru výzkumu mě také pomohl Michel Odent a jeho vědecké databáze.Dokážu si nyní najít a zhodnotit jakoukoliv studii na celém světě.
Každý obor se pyšní statistikami.Bylo velmi zajímavé zjistit, jak se statistiky dělají a co z nich vlastně plyne.
Obdržela jsem poštou dvě knížky, jednu pro studium výzkumu a druhou na statistiku.Oskenované je najdete v mé power-point prezentaci o studiu na vysoké škole.

Měsíc plynul za druhým, učila jsem se on – line, měli jsme pravidelné srazy na počítači v on-line učebně, vlastně virtuální studium.Ze začátku mi to moc nešlo.Navrátit se znovu k pravidelnému studiu a změnit vlastně celý životní styl nebylo lehké.
O prvních vysokoškolských Vánocích jsem měla velkou krizi,chtěla jsem být vším, jenom ne studentkou, chtěla jsem si užívat života a ne sedět u toho šíleného počítače s angličtinou.
Už se jenom tomu dnes směju, ale tenkrát mi do smíchu moc nebylo.
Blížila se první zkouška v polovině ledna.Čas utíkal jako zběsilý.
Je spojena i s dvěmi krásnými porodními příběhy.
Byla první a tedy rozhodující, jak jsem na tom s angličtinou a také sama se sebou, je spojena i s dvěmi krásnými porodními příběhy,čekala jsem v období zkoušky dva porody.Obě dvě miminka se narodily právě v onen plánovaný den.
Maminky byly informovány, že opravdu jediný den, den zkoušky, mezi 10-12 hodinou se jim nemohu věnovat, protože jsem on-line a v tomto čase probíhá zkouška skrze počítač v Glasgow.Usedly jsme se Zuzkou v 10,00 polobledé k počítačům, obdržely každá své heslo a začaly se prokousávat 50 otázkami z výzkumu a statistiky,na každou otázku jsme měli 2 minuty.Den předtím jsme se opravdu velmi pilně připravovaly, já měla za sebou porod doma a netušila, že další mě čeká odpoledne.Ve dvě hodiny Zuzka zatelefonovala do Glasgow, zkoušku jsme obě dvě udělaly!
Ela v Benátkách nad Jizerou vykoukla na mě ve tři hodiny ráno , Píšovic druhá holčička se narodila v půl páté odpoledne v Horoměřicích u Prahy.Dva porody v jeden den, to není časté.
Byl to jedinečný a nezapomenutelný den, při vzpomínce mi vybíhají všechny detaily:odpolední zpráva, že Katce začínají kontrakce, moje obavy jak to všechno zvládnu, věci k porodu – mám vše?,můj Fiat Stilo – natankovat naftu, sníh, umrzlá dálnice do Benátek nad Jizerou, Katka, kterou nacházím ve vaně – mimochodem zcela připravenou k porodu,David v očekávání, ale v klidu a s úsměvem na tváři, Jana, která jela se mnou, teplo a klid v jejich domě, Katka a David s Elou v posteli – prohlížejí si Elu, obličejíček, ručičky, tělíčko, nožičky. Existuje něco více?
Moje zkouška – napětí a očekávání, jak podobné všem porodům, kterým jsem mohla být přítomna, umím, zvládnu to, jaké to bude? Projdu tím a jak?
Odpoledne jedu do Horoměřic v odpolední dopravní špičce. Zuzku, žádám,aby byla na telefonu.
Markéta měla všechno nachystané, čekala na mě.Přivítal mě jejich dům,byla jsem tam několikrát na návštěvě, cestu znám nazpamět.Markétka byla otevřená na 5 cm, miminko dobře nachystané k cestě na svět.Je to jako film, který si s odstupem času promítám.Přijela jsem ve tři, v půl páté byla holčička na světě, Zuzka přijela po porodu, chtěla jsem, aby byla u porodu placenty.Dorazila taxíkem přes ucpanou jižní spojku tak akorát. Píšeme spolu papíry k porodu,pijeme čaj, povídáme si.Tak jako obvykle, v klidu a míru.
Pamatuji si, že Markétce bylo líto, že byla ve vedlejší místnosti s miminkem v ložnici a my si povídali v rodícím pokojíčku s jejím manželem, ale všichni jsme byli rádi, že to máme za sebou.

18.leden 2007

Promoce GlasgowPromoce Glasgow-1

Foto promoce